Już niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

15.09.2020, 09:22 0 komentarzy
Już niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

W tym roku USA wybierze kolejnego prezydenta. Aktualnie ten obowiązek pełni Donald Trump i rzecz jasna zabiega on o ponowny wybór. Mimo wszystko inni kandydaci nie śpią i na kilkadziesiąt dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznania się z sondami. Jak się przedstawia sytuacja na tę chwilę? Czyje szanse będą najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny rywal Donalda Trumpa ma zdecydowanie wyższą przewagę.

Przedstawiciel partii Demokratów, Joe Biden, prezentuje ponad siedem procent wyższości nad obecnym prezydentem USA. Jednak komitet wyborczy Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, by teraźniejsze sondy oddawały faktyczny wynik głosowania. Podczas ostatniego głosowania sytuacja wydawała się nawet podobnie - Hillary Clinton w ostatnim głosowaniu również przodowała, choć jej wyższość nie była bardzo wielka. Było to zaledwie 2,3 pkt proc. Niezależnie od tego, iż Hillary Clinton miała przewagę oraz uzyskała większą ilość głosów, wziąwszy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co ciekawe, w Ameryce nie przesądza o większość poszczególnych głosów nie przesądza o wygranej. Wiążący okazuje się być wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i uzależniona jest ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - bitwę toczy ze sobą przede wszystkim.

stanach sondaże różnią się. Gdzieniegdzie przewodzi kandydat Republikanów, w innych stanach rywal Trumpa. Sytuacja zatem okazuje się nie być jednoznaczna. Wszystko rzecz jasna zależy od ogólnych postaw w danym miejscu - czasem obywatele przedstawiają typowo republikańskie poglądy, a czasem okazują się to przede wszystkim demokratyczne postawy. Aczkolwiek nawet w częściach Stanów przede wszystkim republikańskich w ostatnim czasie zaszły znaczące modyfikacje. Wszystko dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy reprezentują stosunkowo liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez tanie domy. Tego typu głosy być może będą miały ogromny wpływ na powołanie kolejną głowę kraju.

A jakim sposobem wyglądać będzie głosowanie podczas trwania koronawirusa? Przez epidemię wybory potrwają trochę dłużej, gdyż rozpoczynają się nawet w tym miesiącu. Duża liczba mieszkańców Ameryki będzie głosować korespondencyjną metodą.

Pozostaje więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest 100% pewne toteż sugerowanie się publiczną opinią może się okazać niesłuszne.

Tagi:

Zostaw komentarz