Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

17.11.2020, 13:17 0 komentarzy
Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób na co dzień ma styczność z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to przypominać. Zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest natchnieniem do tego, aby znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Edukacja, ale także prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz zmniejszenie się poniżania osób szykanowanych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest niezawodną metodą przeciwstawiania się różnym nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Regularnie powstające akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy mają styczność z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Objawy nietolerancji bywają bardzo groźne dla osób prześladowanych, stąd również celebrowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma obwieszczać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w wyszukaniu głębszych motywów ukazania się nietolerancji. Tego rodzaju akcje mogą być przydatne do tego, by dociec, czym faktycznie jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale również uzmysłowić, czym jest uznanie i postrzeganie różnic indywidualnych. Dodatkowo ma szkolić, uczyć umiejętności słuchania, zrozumienia innych ludzi, ale również doceniania różnych kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak celebruje się go w naszym kraju?

Zgodny manifest wystosowali prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej oraz fizycznej agresji pojawiającej się z powodu homofobii oraz rasizmu, ale i także przekazują potężne wsparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wspomogli swoim podpisem ten manifest. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał ogłosił, iż solidarność dnia 16 listopada będzie wyrażana przez zawieszanie kolorowych flag, a także podświetlania wielu budynków. W tęczowych barwach został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz